Karnak

 

Karnak leży po wschodniej stronie Nilu, niedaleko na północ od Luxoru. Jest to w gruncie rzeczy całe miasto świątyń, poświęcone Tebańskiej Triadzie: Amunowi, Mutowi i Khonsu. Miejsce to nawet dziś przyćmiewa wiele nowożytnych cudów świata, a w czasach swojej świetności budziła oszałamiającą bojaźń i respekt. Dla większości niewykształconych Egipcjan było to miejsce, gdzie mieszkali bogowie, to matka wszystkich świątyń i cel pielgrzymek o ponad 4 tysiącach lat tradycji.

Dzisiejszymi pielgrzymami są jednak nie prości rolnicy znad Nilu, lecz turyści z całego świata. Obszar obejmuje przeszło 200-akrowy teren. Powierzchnia samej świątyni Amuna liczy 61 akrów i mogłaby pomieścić dziesięć przeciętnych europejskich katedr. Hala Hypostylowa jest dziś największym religijnym budynkiem na świecie; obejmuje obszar o powierzchni 54 tysięcy stóp kwadratowych, wypełnionych 134-oma kolumnami, z których najwyższa liczy 23 metry wysokości.

Karnak to dom boga Amuna, który był mało istotnym lokalnym bożkiem, aż do czasu 12-ej Dynastii, kiedy to Teby stały się stolica Egiptu. Przedstawiany był jako człowiek z głową przybraną gęsimi piórami.

W starożytności wojny nie były traktowane jako sposób rozwiązywania sporów pomiędzy państwami, lecz były uważane za pojedynki pomiędzy bogami. Gdy jeden bóg pokonywał i podporządkowywał sobie drugiego, zwycięski lud rósł w siłę, a jego bóg zyskiwał na znaczeniu. W ten właśnie sposób Amun, przy militarnym wsparciu Thutmosa III i innych królów Nowego Królestwa, stał się Bogiem Bogów, głównym bóstwem Egiptu.

 

 

Tags

Related Posts

  • No Related Posts

About the author